CLOSE ✕
Get in Touch
Thank you for your interest! Please fill out the form below if you would like to work together.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

2017 NOMINEES + WInners

Award winners are highlighted

Outstanding Play

If I Forget, by Steven Levenson, Roundabout Theatre Company
Indecent, by Paula Vogel, Vineyard Theatre
A Life, by Adam Bock, Playwrights Horizons
Oslo, by J. T. Rogers, Lincoln Center
Theater Sweat, by Lynn Nottage, The Public Theater

Outstanding Musical

Anastasia 
The Band’s Visit, Atlantic Theater Company 
Come From Away 
Hadestown, New York Theatre Workshop
The Lightning Thief: The Percy Jackson Musical

Outstanding Revival of a Play

Anastasia 
The Band’s Visit, Atlantic Theater Company 
Come From Away 
Hadestown, New York Theatre Workshop
The Lightning Thief: The Percy Jackson Musical

Outstanding Revival of a Musical

Falsettos, Lincoln Center Theater
Hello, Dolly! 
Sweeny Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Sweet Charity, The New Group
Tick, Tick... BOOM!, Keen Company

Outstanding Actor in a Play

Bobby Cannavale, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Daniel Craig, Othello, New York Theatre Workshop 
Kevin KlinePresent Laughter 
David Hyde Pierce, A Life, Playwrights Horizons 
John Douglas Thompson, Jitney, Manhattan Theatre Club

Outstanding Actress in a Play

Cate Blanchett, The Present 
Laura Linney, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club
Laurie Metcalf, A Doll’s House, Part 2 
Amy Ryan, Love, Love, Love, Roundabout Theatre Company
Harriet Walter, The Tempest, St. Ann’s Warehouse

Outstanding Actor in a Musical

Nick Blaemire, Tick, Tick…BOOM!, Keen Company
Jon Jon Briones, Miss Saigon 
Nick Cordero, A Bronx Tale 
Andy Karl, Groundhog Day 
Jeremy Secomb, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Outstanding Actress in a Musical

Christy Altomare, Anastasia
Christine Ebersole, War Paint
Sutton Foster, Sweet Charity, The New Group
Patti LuPone, War Paint
Bette Midler, Hello, Dolly!
Laura Osnes, Bandstand

Outstanding Featured Actor in a Play

Michael Aronov, Oslo, Lincoln Center Theater
Danny DeVito, The Price, Roundabout Theatre Company
Nathan Lane, The Front Page
Jeremy Shamos, If I Forget, Roundabout Theatre Company
Justice Smith, Yen, MCC Theater

Outstanding Featured Actress in a Play

Jayne Houdyshell, A Doll’s House, Part 2
Randy Graff, The Babylon Line, Lincoln Center Theater
Marie Mullen, The Beauty Queen of Leenane, BAM
Cynthia Nixon, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club
Emily Skinner, Picnic 
Kate Walsh, If I Forget, Roundabout Theatre Company

Outstanding Featured Actor in a Musical

Gavin Creel, Hello, Dolly!
Jeffry Denman, Kid Victory, Vineyard Theatre
George Salazar, The Lightning Thief: The Percy Jackson Musical
Ari’el Stachel, The Band’s Visit, Atlantic Theater Company
Brandon Uranowitz, Falsettos, Lincoln Center Theater

Outstanding Featured Actress in a Musical

Kate Baldwin, Hello, Dolly!
Stephanie J. Block, Falsettos, Lincoln Center Theater
Jenn Colella, Come From Away
Mary Beth Peil, Anastasia
Nora Schell, Spamilton

Outstanding Director of a Play

Richard Jones, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Anne Kauffman, A Life, Playwrights Horizons
Richard Nelson, What Did You Expect?/Women of a Certain Age, The Public Theater
Ruben Santiago-Hudson, Jitney, Manhattan Theatre Club
Daniel Sullivan, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club
Daniel Sullivan, If I Forget, Roundabout Theatre Company

Outstanding Director of a Musical

Christopher Ashley, Come From Away
Bill Buckhurst, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Rachel Chavkin, Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812
David Cromer, The Band’s Visit, Atlantic Theater Company

Jerry Zaks, Hello, Dolly!

Outstanding Choreography

Andy Blankenbuehler, Bandstand
Warren Carlyle, Hello, Dolly!
Aletta Collins, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Kelly Devine, Come From Away
Denis Jones, Holiday Inn, Roundabout Theatre Company

Outstanding Music

Stephen Flaherty, Anastasia
Dave Malloy, Beardo, Pipeline Theatre Company
Richard Oberacker, Bandstand
Irene Sankoff and David Hein, Come From Away 
David Yazbek, The Band’s Visit, Atlantic Theater Company

Outstanding Lyrics

Gerard Alessandrini, Spamilton
GQ and JQ, Othello: The Remix
Michael Korie, War Paint
Irene Sankoff and David Hein, Come From Away
David Yazbek, The Band’s Visit, Atlantic Theater Company

Outstanding Book of a Musical

Terrence McNally, Anastasia
Itamar Moses, The Band’s Visit, Atlantic Theater Company
Richard Oberacker and Rob Taylor, Bandstand
Irene Sankoff and David Hein, Come From Away
Joe Tracz, The Lightning Thief: The Percy Jackson Musical

Outstanding Orchestrations

Doug Besterman, Anastasia
Bruce Coughlin, War Paint
Benjamin Cox, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Bill Elliott and Greg Anthony Rassen, Bandstand
August Eriksmoen, Come From Away
Jamshied Sharifi, The Band’s Visit, Atlantic Theater Company

Outstanding Music in a Play

Daniel Ocanto, Graham Ulicny, and Sean Smith, Alligator, New Georges in collaboration with the Sol Project
Marcus Shelby, Notes from the Field, Second Stage
Bill Sims Jr., Jitney, Manhattan Theatre Club

Outstanding Revue

Hello Dillie!, 59E59
Life is for Living: Conversations with Coward, 59E59

Outstanding Set Design for a Play

David Gallo, Jitney, Manhattan Theatre Club
Nigel Hook, The Play That Goes Wrong
Laura Jellinek, A Life, Playwrights Horizons
Stewart Laing, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Douglas W. Schmidt, The Front Page

Outstanding Set Design for a Musical

Lez Brotherston, 946: The Amazing Story of Adolphus Tips, St. Ann’s Warehouse
Simon Kenny, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Mimi Lien, Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812
Santo Loquasto, Hello, Dolly! 
Jason Sherwood, The View UpStairs

Outstanding Costume Design for a Play

Jane Greenwood, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club
Susan Hilferty, Present Laughter
Murell Horton, The Liar, CSC 
Toni-Leslie James, Jitney, Manhattan Theatre Club
Stewart Laing, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Ann Roth, The Front Page

Outstanding Costume Design for a Musical

Linda Cho, Anastasia
Toni-Leslie James, Come From Away
Santo Loquasto, Hello, Dolly! 
Anita Yavich, The View UpStairs 
Paloma Young, Bandstand
Catherine Zuber, War Paint

Outstanding Lighting Design for a Play

Christopher Akerlind, Indecent, Vineyard Theatre
James Farncombe, The Tempest, St. Ann’s Warehouse
Rick Fisher, The Judas Kiss, Brooklyn Academy of Music
Mimi Jordan Sherin, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Stephen Strawbridge, “Master Harold”…and the Boys, Signature Theatre Company 
Justin Townsend, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club

Outstanding Lighting Design for a Musical

Jeff Croiter, Bandstand 
Mark Henderson, Sunset Boulevard
Bradley King, Hadestown, New York Theatre Workshop
Bradley King, Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812 
Amy Mae, Sweeney Todd: The Barber of Fleet Street 
Malcolm Rippeth, 946: The Amazing Story of Adolphus Tips, St. Ann’s Warehouse

Outstanding Projection Design

Reid Farrington, CasablancaBox, HERE
Elaine McCarthy, Notes from the Field, Second Stage
Jared Mezzocchi, Vietgone, Manhattan Theatre Club
John Narun, Gorey: The Secret Lives of Edward Gorey, Life Jacket Theatre Company
Aaron Rhyne, Anastasia

Outstanding Sound Design in a Play

Mikhail Fiksel, A Life, Playwrights Horizons
Gareth Fry and Pete Malkin, The Encounter
Brian Quijada, Where Did We Sit on the Bus?, Ensemble Studio Theatre/Radio Drama Network
Leon Rothenberg, Notes from the Field, Second Stage
Jane Shaw, Men on Boats, Playwrights Horizons/Clubbed Thumb

Outstanding Sound Design in a Musical

Simon Baker, 946: The Amazing Story of Adolphus Tips, St. Ann’s Warehouse
Peter Hylenski, Anastasia
Scott Lehrer, Hello, Dolly! 
Nicholas Pope, Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812
Mick Potter, Cats
Brian Ronan, War Paint
Matt Stine, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Outstanding Wig and Hair

David Brian Brown, War Paint 
Campbell Young Associates, Hello, Dolly!
J. Jared Janas, Yours Unfaithfully, Mint Theatre Company
Jason Hayes, The View UpStairs
Josh Marquette, Present Laughter
Tom Watson, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club

Outstanding Solo Performance

Nancy Anderson, The Pen (Inner Voices), Premieres 
Ed Dixon, Georgie: My Adventures with George Rose
Marin Ireland, On the Exhale, Roundabout Underground 
Sarah Jones, Sell/Buy/Date, Manhattan Theatre Club
Brian Quijada, Where Did We Sit on the Bus?, Ensemble Studio Theatre/Radio Drama Network
Anna Deavere Smith, Notes from the Field, Second Stage

Unique Theatrical Experience

CasablancaBox, HERE
The Paper Hat Game, The Tank/3-Legged Dog
The Strange Undoing of Prudencia Hart, National Theatre of Scotland
The Ephemera Trilogy, The Tank/Flint & Tinder

Outstanding Fight Choreography

J. David Brimmer, Yen, MCC Theatre
Donal O’Farrell, Quietly, Irish Repertory Theatre
Michael Rossmy and Rick Sordelet, Troilus and Cressida, New York Shakespeare Festival
Thomas Schall, Othello, New York Theatre Workshop
Thomas Schall, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
U. Jonathan Toppo, Sweat, The Public Theatre

Outstanding Adaptation

David Ives, The Liar, Classic Stage Company
Ellen McLaughlin, The Trojan Women, The Flea Theatre

Outstanding Puppet Design

Basil Twist, Charlie and the Chocolate Factory
Lyndie Wright, Sarah Wright, 946: The Amazing Story of Adolphus Tips, St. Ann’s Warehouse

SPECIAL AWARDS -

Outstanding Ensemble

The Wolves, The Playwrights Realm: The superbly talented cast of Sarah DeLappe's debut play —Mia Barron, Brenna Coates, Jenna Dioguardi, Samia Finnerty, Midori Francis, Lizzy Jutila, Sarah Mezzanotte, Tedra Millan, Lauren Patten, and Susannah Perkins—jelled as one, proving that team spirit is just a alive on the stage as it is on the soccer field.

Special Award to Phil LaDuca

Proving that character comes from the ground up, the designer's innovative flexible dance shoe ensures that hoofers on any stage remain on point.

Sam Norkin Award

Lila Neugebauer: During a season that saw her helm the original works The Antipodes, Everybody, Miles For Mary, and The Wolves, and resurrect the works of esteemed playwrights Edward Albee, Maria Irene Fornes, and Adrienne Kennedy in Signature Plays, director Lila Neugebauer has shown that her dauntless insight into the human condition knows no bounds.